Svět zvířat je pro člověka stále velkou neznámou

0 Comments

V živočišné říši se každý rok objeví nové druhy a mezi nimi i organismy dosti podivné, např. mořské paryby, červi nebo zvláštní hmyz. Dokonce i ptakopysk je označován za nejpodivnější zvíře na světě . Zajímavý je také způsob jejich života.
mořská sasanka

Symbióza

Symbiózou nazýváme spolupráci dvou a více organismů, která funguje něco jako výměnný obchod. V přírodě je to u některých druhů zavedeno, aniž by živočichové a rostliny potřebovali peníze nebo platební karty. Jedním z příkladů může být nebezpečná mořská sasanka s žahadly, která vylučují neurotoxickou látku. Ta je smrtelným nebezpečím pro všechny ryby, až na jednu – klauna očkatého. Povrch jeho těla je pokryt ochrannou vrstvou slizu a ten odolává působení žahadel. Rybka zbavuje sasanku parazitů a ta ji chrání před útočníky.
bílá holubice

Dorozumívání

V živočišné říši se tvorové dorozumívají velice různorodě. Včely si dávají najevo pomocí tanečních kreací, kde se nachází vhodné zdroje potravy – podle toho, jak se pohybují, ostatní poznají, jak je daleko, a jakým směrem se nachází. Mravenci zas mezi sebou komunikují na základě vylučování látek – feromonů. Čichový vjem pak obsahuje dokonalou a přesnou zprávu o blížícím se nebezpečí, hojnosti potravy, změnách počasí atd.

Dělba práce

V lidském i zvířecím společenství je rozumné, jestliže si všichni rozdělí práci tak, aby nikdo nebyl přetížený, nikdo nevytížený, a aby všichni fungovali jako jeden celek. Například jihoameričtí termiti, kteří zpracovávají listy rostlin a stromů. Část termitů je odděluje od rostlin, další je snáší do termitiště, jiní je zpracovávají žvýkáním a vyrábí z nich kompost a ten pak slouží jako živná půda pro houbu, která tvoří základ jejich potravy.

Orientace

Majitelé poštovních holubů jsou si dobře vědomi, jak dobře se tito ptáci orientují v čase a prostoru. Využívají k tomu pachové stopy, polohu slunce a také magnetické pole země. Dodnes nikdo z vědců ovšem nedokáže spolehlivě vysvětlit, jak je možné, že holub nemá žádnou GPS v pouzdře, a přesto zvládne přeletět stovky kilometrů a najde vždy spolehlivě cestu. Ostatně, všichni ptáci, kteří migrují před zimou do teplých krajin, se vrací zpět do svého původního hnízdiště, dokonce najdou i stejný dům a stejné hnízdo, které kdysi opustili.