Střet generací na internetu – kdo jsou boomers?

0 Comments

Od minulého roka se na celém internetu začala objevovat fráze: ok, boomer. Copak to ale znamená? Jde totiž o osobu pocházející z generace baby boomers (1945-1965) nebo prostě člověk starší, který se v online prostředí negativně vyjadřuje o mladých lidech. V roce 2019 začala revoluce proti všem osobám, které na sociálních sítích kritizovaly moderní dobu, chytré telefony, chování dnešní mládeže atd.
 Souboj mezi generacemi
Poprvé tato fráze byla použita v roce 2015 na platformě 4chan anonymním uživatelem /r9k/. Poté se objevila na Redditu v roce 2017 a až v roce 2018 dorazila na Twitter. Tento meme (internetový vtip, který má často formu obrázku s popiskem) začal být ale populární teprve v lednu 2019, když vznikl takový obrázek s již ikonickým psem rasy Shiba–Inu a bylo na něm napsáno ok, boomer.  
 
Tato krátká hláška se rozšířila po celém internetu. Jakýkoliv starší člověk si stěžoval na dnešní mládež nebo kritizoval moderní dobu, tak okamžitě spousta mladých lidí, kteří již nadále nechtějí poslouchat, jak jsou neschopní a nic neumí, odradila tyto jedince touto velmi populární frází.
 
Tento meme se dokonce dostal i do politické sféry. Použila ho např. Aotearoa Chlöe Swarbrick v novozélandském parlamentu, když mluvila o průměrném věku poslanců v roce 2050. Řekla, že momentálně ten je 49, ale za 30 let to bude 59. Někdo z davu vykřikl, že to není možné, na což ona odpověděla ok, boomer a pokračovala dále ve svém proslovu.
 
Mělo to také obrovský vliv na populární kulturu. Korejská skupina Stray Kids vydala píseň Gone Days, která je přesně o tom, že mladší generace již nemá náladu poslouchat, jak je neschopná atd. a ať je vlastně boomeři nechají být. Tato skladba během 24 h měla na YouTubu 1,2 milionů zhlédnutí a teď jich má již přes 3,5 milionů. Psí plemeno Shiba–Inu, které je populárním memem na internetu
 
Generace Y neboli Mileniálové (1983-1997) a Generace Z (od roku 1998 až do teď) již dávno dospěly a nehodlají být nadále ve stínu. Mají svoje názory, plány a zkušenosti. Svět se úplně změnil a stará pravidla již úplně neplatí. Je naprosto nutné najít nové způsoby pro lidí na inovativní cestě internetu a technologie. To ale neznamená, že znalosti starší generace nemají vůbec žádnou platnost. Právě naopak! Potřebujeme čerpat z jejich moudrosti, protože i když nerozumí internetu stejně dobře jako mládež, tak přece život pořád funguje na podobných principech a v online světě je velice jednoduché se ztratit.