Zavádění příkrmů už máte dávno za sebou a vaše dítě dospělo do věku, kdy už může jíst téměř všechno jako vy? Na co se zaměřit při výběru vhodných potravin do jídelníčku vašeho dítěte? Čeho se naopak raději vyvarovat nebo do určité míry omezit? Dbejte na pestrou a vyváženou stravu, která je důležitá pro zdravý vývoj, růst a imunitu. Pestrý jídelníček je také základním pilířem pro vytvoření vhodných stravovacích návyků dítěte do budoucna.
Zajistěte proto vašim dětem možnost, aby ochutnali co nejvíce různých chutí a zvykly si tak na rozmanitost jídelníčku. Co je ovšem pro děti v batolecím nebo předškolním věku vhodné a co naopak z jídelníčku vyřadit nebo omezit? Při dodržování tohoto způsobu stravování dodáte vašemu dítěti vše, co potřebuje pro zdravý vývoj, růst kostí a budování imunitního systému.
Co častěji zařadit do jídelníčku:
– ovoce a zelenina
– libové maso (kuřecí, hovězí, krůtí, králičí atd.)
– luštěniny (čočka, hrách, cizrna)
– rýže, těstoviny a brambory
– ryby
– vejce
– plnotučné mléčné výrobky
Co naopak v jídelníčku omezit:
– sladkosti
– sůl a koření
– bílé pečivo
Vytvořte vašim dětem vhodné stravovací návky, které zahrnují především pravidelnou stravu, a to minimálně 5x denně. Dopřejte dětem dostatek ovoce a zeleniny, které jim dodají potřebné vitamíny a minerály.
Součástí jídelníčku je také dostateční přísun tekutin. Zde je nejvhodnější čistá voda, neslazené ovocné nebo bylinkové čaje, mléko, případně 100% šťávy z ovoce bez přídavků cukrů. Při včasném nastolení stravovacího režimu pak bude vaše dítě lépe připraveno na režim ve školce, kde je kladen důraz na pravidelné stravování a pestrost jídelníčku.
Jedině vyvážený jídelníček dodá vašemu dítěti vše, co potřebuje a získá tak potřebné vitamíny a minerální látky, bez kterých se neobejde.