Proč nám banka zamítla půjčku?

0 Comments

Nad každý z nás se čas od času dostane do situace, kdy nutně potřebuje finanční prostředky. Pokud se zrovna nacházíme v situaci, kdy nedisponujeme dostatečným finančním obnosem na běžném účtu, s největší pravděpodobností naše první kroky povedou do banky. Banka nám na základě našich finančních možností nabídne úvěr a pak už jen stačí počkat, než bude schválen. V případě, kdy patříte do skupiny bezrizikových klientů, žádost bude schválena téměř okamžitě. Pokud navíc disponujete účtem u stejné banky, kde žádáte o úvěr, nemusíte dokládat výši svých měsíčních příjmů. Při žádosti o úvěr může však nastat i opačná situace, kdy žádost bude bankou zamítnuta. Jaké jsou nejčastější důvody pro zamítnutí žádosti o úvěr?

podpis smlouvy

Každá žádost o úvěr se posuzuje v bankách individuálně. Banku však u každého klienta zajímá jeho bonita. Ta představuje jakousi schopnost klienta dostát svým závazkům, které vůči bance po podpisu smlouvy bude mít. Právě bonita klienta pak bývá mnohdy rozhodujícím faktorem při schvalování úvěru.

Pokud výsledná bonita klienta spadne pod stanovenou hodnotu, banka následně žadatele vyhodnotí jako rizikového a žádost v tomto případě s největší pravděpodobností zamítne. Nízká bonita klienta má mnoho příčin, může za ní špatná platební morálka, nízký příjem nebo negativní záznam v některém z registru dlužníků.

berevné bankovky

V takovém případě ovšem ještě není potřeba propadat beznaději. Krom bankovních domů nabízejí nejrůznější druhy úvěrů i nebankovní společnosti. Ty mnohdy představují jedinou záchranou stanici pro žadatele, kterým banka z nějakého důvodu úvěr zamítla. Nebankovní společnosti se mnohdy zaměřují na menší půjčky v řádech tisícikorun. Představují tak východisko pro nenadále menší výdaje, na které už před výplatou nezbývají v domácnosti finance. Nebankovní společnosti nabízí ale i daleko větší úvěry, jedním z nich je americká hypotéka bez doložení příjmu Fahd.