Kromě krve lze darovat také krevní plasmu

0 Comments

První odběr krve zažíváme už jako dítě. Následně ampulka putuje do laboratoře, kde ji pracovníci prozkoumají a zjistí, zda je krev v pořádku a jestli nám nehrozí nějaké nemoci. Při odběru se mnoha lidem udělá špatně, zamotá se jim hlava, zatímco ostatní se můžou klidně koukat, jak zdravotníci vpichují jehly do jejich těla.
červené krvinky.jpg
Pokud jste zdraví, neváhejte a běžte darovat
Darovat krev můžete 3krát za rok, krevní plasmu jednou za 14 dní. Krevní plasmu tvoří tekutá složka krve, která obsahuje hlavně vodu, dále různé bílkoviny, enzymy, hormony a vitamíny. V Česku naleznete několik odběrových míst, tzv. dárcovských center. Nejprve vás čeká vyplnění dotazníků, jestli jste způsobilý a ten pravý pro darování. Následně vás čeká vstupní prohlídka u lékaře dárcovského centra, odebere se vám vzorek krve, který putuje do laboratoře a po oznámení kladných výsledků vás čeká první odběr krevní plasmy klidně už za týden.
odběr krve.jpg
Odběr je bezbolestný a klidný
Samotný odběr trvá maximálně hodinu a odebrané množství se pohybuje od 650 do 850 mililitrů. Pacient se pohodlně uloží na lehátko a píchnutím jehly do jedné ruky krev putuje do speciálního přístroje, který oddělí z krve krevní plasmu a zbylou část vrátí do těla, po celou dobu se plní vak krevní plasmou a na konci do těla putuje speciální roztok, ze kterého si lidské tělo samo vytvoří krev do dvou dnů.
ruka se stříkačkou.jpg
Odměnu můžete darovat nadacím
V průběhu odběru můžete pít, zdravotní sestřičky vám nabídnout nepřeberné množství nealkoholických nápojů zcela zdarma, nemůžete však jíst a musíte být bdělí po celou dobu. Po skončení vám náleží odměna ve výši 500 až 600 Kč za jeden odběr, nárok na pracovní volno z důvodu dárcovství v den odběru a existují i další způsoby výdělku z této dobročinnosti. Nejlepší pocit ale člověk zažívá, že pomohl dobré věci a jeho plasma se použije na léčbu nemocí, které se jinak léčit nedají.