Jak ušetřit?

0 Comments

Rozkutálí se vám každý měsíc peníze, ani nevíte jak? Nebo žijete první dva týdny po výplatě stylem „hogo fogo“ a potom do další výplaty jíte instantní polévky a rohlíky? Pak zajisté víte, že je něco špatně a ideální bude s tím něco udělat.
Domácí účetnictví
Sedněte si, třeba po výplatě, k počítači, nebo k papíru a sepište si své příjmy a výdaje. Pokud nevíte, kolik utrácíte například za jídlo, zkuste si nejprve jeden měsíc vše zapisovat, nebo schovávat účtenky, poté to můžete porovnat třeba se svými známými, nebo pročíst nějaké články, či diskuze na internetu, abyste zjistili, zda neutrácíte za běžné nákupy zbytečně moc. Sepište si také to, kolik byste chtěli v tento den ušetřit.
Strom, peníze
Týdenní rozpočet
Po zaplacení všeho potřebného a odložení částky, kterou si chcete uspořit, si částku na běžný provoz domácnosti rozpočítejte na jednotlivé týdny. Přichystejte si obálky, buď papírové, nebo virtuální, které si můžete vytvořit u některých bank na svých spořících účtech a do těch si vložte vypočítanou částku. Pokud budete hospodařit s menší částkou, pak nebudete mít potřebu tolik utrácet. Jestliže utratíte více a budete muset z obálky na následující týden fyzicky vytáhnout více peněz, pak si to pravděpodobně příště rozmyslíte.
Uvařte si
A třeba jen pro sebe, pokud žijete sami, nebo mají ostatní členové výhodné obědy ve školách, nebo zaměstnání. Za to, co dáte za jeden oběd v restauraci, si můžete uvařit na dva, někdy i na tři dny. Nebo mají ostatní členové rodiny teplou večeři. Vyplatí se samozřejmě nevařit každý den, ale například obden.
Kapsa, platební karty
Promyšlené nákupy
Ideálně mimo velká obchodní centra, kde vás zlákají akce v jiných obchodech. Nákup si dopředu naplánujte. Promyslete si, co budete v následujících dnech vařit, nebo jíst, podle toho si naplánujte seznam a s tímto seznamem, kterého se budete striktně držet, zajděte do obchodu.