- Postel
Výběr postele ovlivňuje mnohé. Pro dítě je to ‚poskytovatel‘ energie, kterou čerpá po celý den. Měli bychom se proto zaměřit ne její kvalitu.
Dále bychom měli zvážit, kde postel bude umístěná. Zpravidla se nedává přímo proti dveřím – dítě je pak ihned ‚na ráně‘, ale měla by být alespoň schovaná za rohem, aby dítě mělo pocit soukromí a bezpečí.
- Stůl
Přestože malé dítě si u stolu hrát nejspíš nebude, čím bude starší, tím ho bude potřebovat více – zpočátku si na něm bude chtít jen malovat, pak přibyde i psaní, dělání domácích úkolů apod.
Kvůli tomu je dobré, aby byl součástí pokoje, i když ho dítě v danou chvíli potřebovat nebude, protože rozhodující je právě umístění.
Stůl by měl být umístěn směrem k oknu tak, aby na desku proudil dostatek denního přirozeného světla. Jakmile se setmí, měli bychom dbát zase na světlo ze žárovky, protože nechceme, aby dítě pracovalo při tmě. Pokud je pro Vás nemožné najít takové místo, bylo by dobré pořídit lampičku.
- Koberec
Ten by v dětském pokoji určitě neměl chybět. Nemusí být v celém pokoji, ale aspoň část podlahy by jím pokrytá být měla, aby dítě při hraní neprochladlo. Zde je důležitý typ koberce – záleží na Vás a na Vašem úsudku, zda by byl lepší huňatý, nebo s tvrdou vystýlkou. Na co byste si však měli dát pozor, je protiskluzová podložka. Ta by měla být upevněná na spodní straně koberce, kvůli možnému nebezpečí pádu při posunutí. Pokud Váš koberec protiskluzovou podložku nemá, existuje řešení – podložku si dokoupit a na koberec nalepit.
- Dekorace
Posledním prvkem, na který se zaměříme jsou dekorace – zpříjemňují pokoj a dělají ho veselým. Dbát bychom měli v prvé řadě, aby nebyly pro dítě nebezpečné, a v druhé, aby se daly snadno vyměnit či odstranit. Jak dítě bude stárnout bude se mu měnit vkus a věřte, že ve 13 letech tapetu s autíčky neuvítá.