Skleník je bezpochyby velice užitečný zahradní doplněk, který je vhodný nejen když chcete pěstovat celoročně, ale i když dodržujete klasické vegetační období. Dokáže totiž chránit flóru nejen před mrazíky, ale rovněž i silnými lijáky, větrem nebo domácími zvířaty, která si občas ráda smlsnou na ředkvičkách nebo jiné zelenině. Aby však váš skleník fungoval tak jak má i na jaře, je nutné ho pořádně připravit na nadcházející zimní období.
První, co musíte udělat, je zbavit půdu rozličného plevele, případně různých škůdců. Plevel vytrhejte, škůdce zlikvidujte chemickým postřikem. Ovšem pozor, pokud už je zemina až příliš vyčerpaná, tedy, používáte-li ji už dlouho, je lepší ji vyhodit na kompost a se vším, co se v ní ukrývá. Na jaře si připravíte jinou zeminu.
Důležité je také umýt vnitřek skleníku. K tomu je nejlepší použít zahradní hadici, která dokáže vyvinout velký tlak. Ještě předtím byste měli vnitřek dokonale vyklidit, silný vodní tlak totiž může převrhnout květináče, které se snadno mohou rozbít. Samotné mytí rozhodně nezanedbávejte, ale dejte si hodně záležet. Soustřeďte se i na místa, kam se normálně nejde dostat, tedy do horních koutů, kde se také usazuje špína. Nezapomínejte na to, že i když někam nevidíte, automaticky to neznamená, že tam nic na mytí není. Do vody je vhodné předtím přidat ještě dostatečnou dávku hypermanganu.
Nakonec je vhodné opravit veškeré nedostatky, které skleník má. Obvykle je to vadné těsnění, případně popraskané sklo. To nemá cenu lepit nebo jinak zpravovat. Poškozenou tabuli prostě vyjměte a vyměňte za novou. Sklo není moc drahém, zvláště v menších rozměrech. Zdá-li se vám skleník mírně nestabilní, můžete ho na zimu ještě opatřit speciálními podpěrami, které by ho měli udržet na místě. To se týká hlavně polykarbonátových modelů, které jsou obecně trochu lehčí než klasické skleněné typy.